Seekordsete nädalasoovituste hulgas on nii näitusi kui ka filmilinastusi, aga ka Rein Taagepera uue raamatu esitlus, dokumentaallavastus “Elagu elu, mis põletab rinda” ning Tommy Cashi ja Rick Owensi näituse finissage.

Draakoni galeriis avataval Anna Mari Liivrandi näitusel saab näha joonistusi ja installatsioone, mille lähtekohtadeks on ebatavalised ja kaduvad materjalid, küsimused säilitamisest ning igapäeva elu rituaalid. Galerii keskmesse on seatud erineva värvi, tekstuuri ja tihedusega vedelikud, mis leiavad installatsioonides endale igas ajahetkes uusi vorme. Selliselt vaadeldakse neid ühest küljest kui dekoratiivseid elemente kindla vormiga pesades, teisalt kui omaette liikuvusega skulptuure.

Ehkki reggae-muusika õitsenguajaga seostatakse kõige sagedamini Bob Marley’t, on palju teisi, kes ei saavutanud rahvusvahelist aupaistet, kuid on endiselt armastatud Jamaikal ja reggae-fännide seas. 

Need on lauljaid ja laulukirjutajaid, kes esindavad endiselt 1970. ja 1980. aastate muusikas peegeldunud vaimseid ja sotsiaalseid väärtusi.

Režissöör Peter Webber vestleb nende kõigiga ükshaaval ning filmist saab ilmseks, et see nakatavalt rõõmsameelne muusika, mida nad esitama hakkavad, on midagi palju enamat kui lihtsalt nostalgiline retk minevikku.

Filmile järgneb vestlusring, kus osalevad Ringo Ringvee, Aimar Ventsel, Päär Pärenson.

Laura Põld ja Katrin Väli esitlevad Hobusepea galeriis skulptuure, objekte ja tekste, mis väljendavad hoiakut, et maailm on täis mitmesugust elu, mis on väärtuslik ja tähtis, ning mitte meie, inimesed, ei anna talle väärtust, vaid tema väärtus on temas eneses.

Palju aastaid linnuvaatlusega tegelenud Katrin Väli ja kunstnik Laura Põld vaatasid 2018. aasta suvel Kundas viibides ja tsemenditehase savikarjäärist toodud savi baasil krohvitehnikaid õppides, kuidas pääsukesed ehitavad samuti sealsamas katuse all ja väga sarnasest segust oma pesi.

Autorid peavad väga tähtsaks liigirikkuse säilitamise teemasid praeguses Eestis, kus elupaiku bio- või alternatiivkütuse tootmise sildi all hävitatakse.

Näitus keskendub nõukogude perioodil eksisteerinud salajastele erifondidele ning nendega seotud protsessidele. Aap Tepper läheneb ainesele loominguliselt, seades fookusesse Eesti NSV Oktoobrirevolutsiooni ja Sotsialistliku Ülesehitustöö Riiklikus Keskarhiivi (ENSV ORKA) salajastes erifondides eksisteerinud fotoalbumid ja nendes sisalduvad maastikuvaated. Kohaspetsiifiline installatiivne näituseprojekt asub Rahvusarhiivi filmiarhiivi kongides, mis nõukogude perioodil kandsid kinnipidamisasutuse funktsiooni.

Teisipäeval, 10. septembril kell 18:00 toimub Tartu Kirjanike Majas Rein Taagepera “Eesti mõtteloo” sarjas ilmunud raamatu “Julgus olla nõrk” esitlus.

“Eesti mehe suurimaks nõrkuseks on, et ta ei julge olla nõrk. Ta on valmis viljatuks jonniks ka seal, kus teab, et teisel on rohkem õigus. Oh, ta on valmis viljatuks jonniks just eriti siis, kui teab, et teisel on rohkem õigus. Sest muidu paistaks ta enda arvates nõrk, ja seda ta pelgab nagu vanajumal välku,” kirjutab Rein Taagepera raamatu “Julgus olla nõrk” nimiartiklis.

Dokumentaalfilmis “Puuriuksi avades” jälgitakse mitme aasta vältel loomaõiguste advokaadi Steven Wise’i tegemisi, kes püüab saavutada ajaloos esmakordset kohtuvõitu, millega šimpansitele antaks isikustaatus.

Filmi juhatab sisse Eve Anijärv, Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige. 

 Kohtunik (Mait Malmsten) on mees, kes esindab kohtusaalis seadust ja rangeid reegleid, kuid tema enda eraelus puudub igasugune kord. Kui ta oma järjekordsel kohtuistungil määrab pikaajalise vanglakaristuse naisele, hakkab süüdimõistetud naise vend (Märt Avandi) teda jälitama. Vend leiab, et langetatud otsus on ebaõiglane ning nõuab, et kohtunik oma otsust muudaks. Kohtunik jääb endale kindlaks ‒ otsus on langetatud. Meeste vahel tekkinud konflikti tõttu saab aga ühtäkki õigusemõistjast endast kurjategija.

Elagu elu, mis põletab rinda

11.09.
12.09.
13.09.
Vaba Lava

11. septembril 2019 esietendub Vaba Lava 2018/2019 hooaja kuraatoriprogrammi raames prantsuse-belgia lavastaja Armel Rousseli ja eesti näitleja Jarmo Reha koostöös valmiv dokumentaallavastus “Elagu elu, mis põletab rinda”.

Lavastus kujutab endast teist osa tetraloogiast, mille esimeseks lavastuseks ja inspiratsiooniallikaks järgmistele osadele (“Long Live The Life That Burns The Chest”, “Ether/Love” ja “Spring /Congo”) oli Vaba Lava 2017/2018 hooaja kuraatoriprogrammis etendunud “Kevadine ärkamine”, mis põhines saksa näitekirjanik Frank Wedekindi samanimelisel näidendil.

Kirsty Mitchelli näitus “Imedemaa”

13.09.–24.11.
Fotografiska Tallinn

 Võluv näitus “Imedemaa” on unistuste maailm, mis justkui embaks vaatajat, kui väljas läheb sügisele kohaselt aina pimedamaks ning kus maagilised olevused, metsad, taimed mõjuvad liigutavalt ja paeluvalt.

Näitus on Kirsty Mitchelli viie aasta pikkune projekt, mis algas 2009. aasta suvel – mõni kuu pärast tema ema traagilist surma vähi tõttu. Sellest sai fotokunstniku viis valusast reaalsusest põgenemiseks leides tee tagasi lapsepõlve muinasjutulisse maailma. Kunstniku kujutlustest sündinud karakterid said vabalt rännata kaamerasilma ees tema kodu lähedal asuvas metsas. See on lugu, mis jutustab ühest sügavast leinast välja tulemise teekonnast.

Laupäeval, 14. septembril toimub näituse “Tommy Cash ja Rick Owens. Süütud ja neetud” (kuraator Kati Ilvesfinissage, mille raames on kavas:

Kell 13–15 töötuba “Rekonstruktsioon kui moeloome”, juhendaja moedisainer Piret Puppart
Kell 14 venekeelne ekskursioon näitusel
Kell 15 eestikeelne ekskursioon näitusel
Kell 16 vestlus “Tommy Cashi maailm”, muusikaajakirjanik Siim Nestor ja filmiteoreetik Johannes Lõhmus